72R025XU
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 3 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : 72R
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.25 A
Trip Current : 0.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC POLYFUSE RADIAL 72V .250A