60R017XPR
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
60R017XPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 8 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : 60R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.17 A
Trip Current : 0.34 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V .170A RADIAL LEADS