1206L035/16YR
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
1206L035/16YR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 1.2 Ohms
Package / Case : 1206 (3216 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : 1206L
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.35 A
Trip Current : 0.75 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 16V 1206 .350A POLY SURF MOUNT