16R500GPR
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
16R500GPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.034 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : USBR
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 5 A
Trip Current : 8.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 16V 5A POLY RADIAL LEADS